بوطیقا شنبه - دوشنبه - چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

بوطيقا

بررسی فیلمنامه ی «ناخدا خورشید » در رادیو فرهنگ

فیلمنامه ی فیلم «ناخدا خورسید» در برنامه «بوطیقا» رادیو فرهنگ دوشنبه 8 خرداد ماه نقد و ‌بررسی می شود.

1402/03/08
|
08:06

«بوطیقا» عنوان برنامه‌ ای پژوهش محور از رادیو فرهنگ است كه این هفته در نقد و بررسی فیلمنامه ها به تحلیل فیلمنامه فیلم سینمایی «ناخداخورشید» ،اختصاص دارد.

در برنامه این هفته كوروش حسینی، منتقد سینما ، فیلم نامه « ناخدا خورشید» به نویسندگی «ناصر تقوایی» را بررسی می كند.
ناخدا خورشید یك فیلم جنایی ایرانی محصول 1365 به نویسندگی و كارگردانی ناصر تقوایی است. در این فیلم بازیگرانی از جمله داریوش ارجمند، علی نصیریان، فتحعلی اویسی، سعید پورصمیمی و پروانه معصومی ایفای نقش كرده‌اند. این فیلم یك برداشت آزاد از رمان داشتن و نداشتن (1937) نوشتهٔ ارنست همینگوی است.
داستان این فیلم در دهه 1340 رخ می‌دهد، یكی از بزرگان شهر به نام «خواجه ماجد»، ناخدا خورشید را لو می‌دهد و بار قاچاق لنج ناخدا خورشید به آتش كشیده می‌شود. یك دلال به نام فرحان كه می‌خواهد چند فراری سیاسی را از مرز آبی عبور دهد وارد بندر می‌شود. او با ناخدا خورشید تماس می‌گیرد. ناخدا كه احتمال می‌دهد لنجش را مصادره كنند با فرحان همكاری می‌كند و چند مرد را كه ظاهراً در ترور حسنعلی منصور دست داشته‌اند به آن سوی آب می‌رساند. پس از آن چند تبعیدی نیز از فرحان می‌خواهند كه اسباب فرار آنان را فراهم كند. ناخدا این بار نیز با اكراه به این ماجرا كشیده می‌شود. تبعیدی‌ها پیش از فرار، خواجه ماجد و مباشر او را می‌كشند و مرواریدهای او را می‌ربایند. فرحان و ملول دستیار ناخدا نیز كشته می‌شوند و در نزاع خونینی كه میان تبعیدی‌ها و ناخدا درمی‌گیرد، همگی از پای در می‌آیند.
رادیو فرهنگ تیزر و بخشهایی از این فیلم را نیز می شنوند.
برنامه «بوطیقا» ساعت21:00 به مدت 30 دقیقه به تهیه‌كنندگی «مریم قاسمی» روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

دسترسی سریع
بوطیقا