بوطیقا شنبه - دوشنبه - چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

بوطيقا

نقد و‌‌ بررسی فیلمنامه ی فیلم « زالاوا» در رادیو فرهنگ

فیلمنامه ی فیلم «زالاوا»در برنامه «بوطیقا» رادیو فرهنگ دوشنبه 9 مردادماه نقد و ‌بررسی می شود.

1402/05/09
|
07:39

«بوطیقا» عنوان برنامه‌ ای پژوهش محور از رادیو فرهنگ است كه این هفته در نقد و بررسی فیلمنامه ها به تحلیل فیلمنامه فیلم سینمایی « زالاوا» اختصاص دارد.
زالاوا فیلمی به كارگردانی ارسلان امیری و تهیه‌كنندگی روح‌الله برادری و سمیرا برادری و نویسندگی ارسلان امیری، آیدا پناهنده و تهمینه بهرام محصول سال 1399 است. پخش بین‌المللی این فیلم توسط كمپانی دانماركی LevelK انجام می‌شود. زالاوا نخستین فیلم ارسلان امیری به عنوان كارگردان بوده و نوید پورفرج، پوریا رحیمی سام، و هدی زین‌العابدین از بازیگران این فیلم هستند.

داستان زالاوا در اواخر دههٔ 1350 خورشیدی در روستایی از كردستان ( زالاوا)روی می‌دهد و راوی اتفاقی است كه باعث ترس مردم شده و رئیس پاسگاه تلاش می‌كند تا امنیت را به روستا بازگرداند.

پوریا رحیمی سام ،بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون برای بازی در فیلم زالاوا برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مكمل مرد در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر شد.

در برنامه این هفته كوروش حسینی، منتقد سینما فیلم نامه «زالاوا » را كه داستان تقابل عقل و خرافه است نقد و بررسی می كند.

زاولا قصه موجود ناشناخته ای است كه ناگهان سروكله اش در یك روستا پیدا شده و به دلیل تسخیر موجودات زنده و رسوخ در جسم آنان باید هرچه سریع تر توسط متخصصش (جنگیر) دستگیر شود.
زالاوا در عین حال كه فیلمی انتقادی و بسیار جدی است به سمت ژانری می رود كه بسیار ناچیز در سینمای ایران مورد توجه قرار گرفته است و آن ژانر وحشت است. فیلم با مذمت عقاید خرافی یك روستای كوچك و تقابل آنان با رئیس كلانتری شروع می كند اما در حقیقت دست بر یك ناهنجاری اجتماعی گذاشته و فرهنگ خرافه را با تمام كلیت آن هدف می گیرد.
در برنامه «بوطیقا» این هفته شنوندگان رادیو فرهنگ تیزر و بخشهایی از این فیلم را نیز می شنوند.
برنامه «بوطیقا» ساعت21:00 به مدت 30 دقیقه به تهیه‌كنندگی «مریم قاسمی» روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

دسترسی سریع
بوطیقا