از ساعت به مدت

رادیو فرهنگ

در قلمرو فرهنگ

"بررسی خسارات ناشی از سیل اخیر"

حجت الله هاشم بیگی: اجرای دقیق "سیاست های كلی نظام" خسارات و زیان های ناشی از حوادث طبیعی را كاهش میدهد.

1401/05/11
|
12:14

دكتر حجت الله هاشم بیگی، دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس كمیته برنامه و بودجه، در برنامه "در مسیر توسعه" با موضوع "بررسی خسارات ناشی از سیل اخیر" با انتقاد از "مغفول ماندن موضوع پیشگیری سیل و حوادث پیوست آن" گفت: سیل در همه جای دنیا می آید اما اكثر كشورها عواقب و خسارات آن را كاهش دادند و ما هم می‌توانیم و می‌توانستیم كارهایی انجام دهیم كه كمترین خسارت را متحمل شویم و اجرای دقیق "سیاست های كلی نظام" از جمله این راهكارهاست كه می توانست پیامدها و خسارات ناشی از سیل را كاهش دهد.
وی با انتقاد از نحوه اجرای سیاستهای كلی نظام ابلاغی مقام معظم رهبری گفت: از جمله سیاستهای كه ابلاغ شده اما كار نشده است همین سیاست های كلی نظام است و دولت‌ها نشان دادند كه در نظام تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی مشكل دارند و همه دولت‌ها و مجالس قبل در هر خسارت و آسیبی كه به كشور می رسد شریك جرم هستند و باید پاسخگو باشند كه چرا در زمان مسئولیت كارهایشان را انجام ندادند.
وی همچنین تخریب "امامزاده داوود" و مناطق نزدیك تهران در جریان سیل اخیر را قابل قبول ندانست و گفت: در این مناطق هم امكانات داریم و هم مسئولان حضور دارند و شرایط در دسترس است چرا باید این حجم از خسارات باشد؛ آن هم با داشتن تجربه سال 66 و سیل تجریش كه 300 فوتی داشت و این تجربه تلخ باید برای ما عبرت آموز می بود كه دیگر تكرار نشود.
وی همچنین با اشاره به بند 4 سیاست‌های كلی ابلاغ شده در حوزه آب در سال 79 مبنی بر "تدوین برنامه جامع به منظور حفظ كیفیت آب، رعایت تناسب در اجرای طرح‌های سد و آبخیزداری و آبخوانداری، تجمیع، و تسطیح اراضی، و مقابله با خشكسالی، و پیشگیری از سیلاب، بازچرخانی آب، و ارتقاء دانش و فنون و تقویت نقش مردم در بهره برداری" گفت: رهبر و سیاست‌های كلی نظام 20 سال قبل از ما خواسته كه پیشگیری و درست عمل كنیم و 20 سال فرصت داشتیم ولی خوب عمل نشده است و دولت ها و مجالس این 20 سال بیایند و توضیح دهند چرا این سیاست ها اجرا نشده است.
وی افزود: در این سیاست های كلی در حوزه محیط زیست هم همه تمهیدات و تدابیر خواسته شده است اما به درستی عمل شده است كه اگر به درستی عمل و اجرا می‌شد وقوع سیل این حجم از خسارت را وارد نمی‌كرد.
وی همچنین افزود: از 135 میلیون هكتار حوزه آبریز كشور، تنها 35 میلیون هكتار طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری اجرا شده است، و این نشانگر آن است كه مادر اجرا ضعیف هستیم و متخصصان ما تبدیل به وسایل آرایشی و تشریفاتی شده اند و كسی حرف آنها را گوش نمی دهد.
وی همچنین با اشاره به ساخت و ساز ها در اطراف تهران گفت: ساخت و ساز ها در اطراف تهران نفوذ آب را در زمین كم كرده است و باید در صدور دستور ساخت و ساز و مسكن سازی همه جوانب دیده شود.
وی با بیان اینكه از مجموع سیاست های كلی نظام تنها سیاست‌های اصل 44 تبدیل به قانون شده است تاكید كرد: مجلس باید ضمن رصد چگونگی عملكرد دولت، پیگیر باشد كه سیاست های كلی نظام باید با تدوین طرح های خوب و دقیق اجرایی و عملی شود.
وی در پایان با تاكید بر كفایت منابع مالی كشور گفت: در این مملكت پول به اندازه كافی هست فقط باید برای اولویت بندی نیازها، مدیریت شود.

دسترسی سریع
در قلمرو فرهنگ