از ساعت به مدت

رادیو فرهنگ

در قلمرو فرهنگ

نگاهی به زندگی امیركبیر و خدماتش در برنامه «در قلمرو فرهنگ» رادیو فرهنگ

برنامه «در قلمرو فرهنگ» شنبه 20 دی ماه، درسالروز درگذشت "میرزا محمدتقی خان امیركبیر" به این شخصیت فرهیخته تاریخ ایران می پردازد.

1399/10/20
|
12:39

در برنامه «در قلمرو فرهنگ» به این موضوع كه چرا هویت بخشی ایرانی و اسلامی بر فضای معماری مدارس حائز اهمیت است؟ و در این خصوص از تاریخ چه درسی می‌توان گرفت؟ پرداخته می شود.
همچنین همزمان با بزرگداشت امیركبیر «مرد فرهیخته تاریخ ایران»، در سالروز شهادت میرزا تقی خان امیركبیر در برنامه «در قلمرو فرهنگ » زندگی وی بررسی می شود.
در این برنامه مروری بر زندگی، اقدامات و رخدادها، چگونگی شهادت میرزا تقی خان امیركبیر می شود.
گفتنی است میرزا محمد تقی‌خان فراهانی (زاده: 1186 هزاوه اراك، درگذشته: 20 دی 1230 كاشان) مشهور به امیركبیر، یكی از صدراعظم‌های ایران در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار بود.
وی در دوره صدارت سه سال و سه ماه (39 ماهه) خود، اصلاحاتی را در زمینه‌های آموزشی، اجتماعی و سیاسی ایران آغاز كرد. امیركبیر دارُالفُنون را بنیان نهاد، مسجد و مدرسه دینی ساخت، بست‌نشینی در بیوت علما و تعزیه‌خوانی را محدود و شورش بابی‌ها را سركوب كرد. او با دسیسه اطرافیان شاه از مقام خود بركنار و به كاشان تبعید شد و به دستور شاه به قتل رسید. قبر وی در حرم امام حسین(ع) قرار دارد.
برنامه «در قلمرو فرهنگ» كاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است كه به تهیه كنندگی نازنین حاج سیف الله و امیر رضا راز ساعت 12:30 پخش می شود.

دسترسی سریع
در قلمرو فرهنگ