هزاره ادب پارسی شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 23:00 به مدت 15 دقیقه

رادیو فرهنگ

هزاره ادب پارسي

تولید یك برنامه رادیویی در هزار قسمت/ هزاره ادب به منصورحلاج رسید

مدیر گروه ادب و فرهنگ رادیو فرهنگ با اشاره به پیش‌بینی ساخت برنامه «هزاره ادب پارسی» در هزار قسمت اظهار امیدواری كرد كه برنامه میراثی شنیداری برای آیندگان از تاریخ ادبیات ایران باشد.

1399/11/07
|
12:05

مرتضی صداقت گو مدیر گروه ادب و فرهنگ رادیو فرهنگ با اشاره به برنامه «هزاره ادب پارسی» كه مدتی است از این رادیو پخش می‌شود گفت: «هزاره ادب پارسی» نام برنامه‌ای است كه پخش آن از آبان ماه آغاز شده و تاكنون 60 قسمت از این برنامه روی آنتن رفته است. همچنین برای 150 قسمت از برنامه موضوع بندی شده است.

وی ادامه داد: اهمیت ادبیات فارسی ایجاب می‌كند كه مستندی شنیداری برای تاریخ ادبیات ایران داشته باشیم بنابراین در هر قسمت از این برنامه به طور ویژه به مساله تاریخ ادبیات توجه می‌شود.

مدیر گروه ادب و فرهنگ با اشاره به برنامه‌ریزی بلند مدت این برنامه برای هزار قسمت ادامه داد: برنامه با پیش در آمدی بر تاریخ ادبیات ایران آغاز شد و با بررسی ادبیات پهلوی و لهجه دری به نقش زبان عربی در ادبیات فارسی رسید و اكنون برنامه وارد تاریخ زندگی شاعران شده است.

وی با اشاره به سیر بررسی تاریخ ادبیات در برنامه «هزاره ادب پارسی» عنوان كرد: در این برنامه دو بحث پژوهش و كارشناسی توامان مورد توجه قرار گرفته و در جلسات هم اندیشی این برنامه علاوه بر مستندات مكتوب از نظر كارشناسان و صاحب نظران معاصر حوزه تاریخ ادبیات ایران بهره‌مند شدیم.

صداقت گو در پایان گفت: امیدوارم این برنامه میراثی شنیداری برای آیندگان از تاریخ ادبیات ایران باشد و اثری ماندگار و شنیدنی شود.

«هزاره ادب پارسی» هر هفته شنبه تا چهارشنبه ساعت 23 روی آنتن شبكه رادیویی فرهنگ می‌رود تا علاقه مندان را با فراز و نشیب‌های ادبیات فارسی از آغاز تا امروز آشنا كند و امروز این برنامه به بررسی و معرفی مجموعه كتاب های منصور حلاج اختصاص دارد
از چهل و نه اثری كه حلاج تالیف كرده است و ابن ندیم در كتاب الفهرست خود از آن نام می برد، تنها چهار كتاب و 112 قطعه شعر و در حدود سیصد و چهل قطعه از تجربیات عرفانی او به دست ما رسیده است. متأسفانه در همان زمان كه حلاج را زندانی، محاكمه و به قتل رساندند، تألیفات او را نیز از بین بردند. حامد وزیر برای انهدام مذهب كلامی، فقهی و عرفانی كه حلاج به وجود آورده بود، نه تنها شاگردان وی را تحت تعقیب قرار داد، بلكه نسخه‌های دستنویس كتاب‌های حلاج را هم از بین برد. تنها از آن مجموعه، چند اثر از گزند حوادث و وقایع روزگار محفوظ مانده است

نگارش و تنظیم رادیویی مطالب این برنامه را محمدباقر رضایی از نویسندگان پیشكسوت رادیو به عهده دارد.

نسخه‌های صوتی این برنامه، كه همراه با گفتارهای آرشیوی استادان و ادیبان شركت كننده در برنامه‌های رادیویی دوران‌های مختلف است، پس از پخش از رادیو فرهنگ در اختیار عموم و بخصوص دانشجویان و فارسی زبانان خارج از كشور قرار می‌گیرد.

دسترسی سریع
هزاره ادب پارسی